واردات کولر گازی‌ پرمصرف ممنوع شد

احمدرضا توکلی با اشاره به صدور مصوبه ای توسط هیات دولت مبنی بر واردات کولرهای گازی پر مصرف برق، گفت: بر اساس دو مصوبه برقی هیات دولت واردات انواع کولرهای گازی با مصرف بالا به داخل کشور ممنوع شده است.

مجری طرح های بهینه سازی مصرف انرژی در سازمان بهره وری انرژی ایران با اعلام اینکه بر اساس این دو مصوبه هیات دولت در دو نوبت واردات کولرهای گازی با راندمان پائین تر از A ممنوع شده است، تصریح کرد: علاوه بر این، با همکاری وزارت صنعت، موسسه استاندارد و سازمان بهره وری انرژی، نظارت بر بازار خرید و فروش کولرهای گازی با راندمان پائین در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه ریزی به منظور جمع آوری کولرهای گازی با راندمان پائین از بازار کشور، اظهار داشت: مصوبات هیات دولت مبنی بر توقف واردات کولرهای گازی با راندمان پائین به دستگاه های مختلف دولتی و اجرایی کشور ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه براساس محاسبات انجام شده میزان مصرف برق و انرژی کولرهای گازی حدود چهار برابر کولرهای آبی است، تبیین کرد: هم اکنون از مجموعه پیک بار مصرف برق ایران سهم دستگاه های سرمایشی همچون انواع کولرهای گازی و اسپیلت ها حدود ۱۳ تا ۱۸ هزار مگاوات برآورد می شود.

توکلی با یادآوری اینکه در ساختمان های دولتی، تجاری و اداری هم سهم مصرف برق وسایل برقی سرمایشی بیش از سه هزار مگاوات است، تاکید کرد: از این رو استفاده از دستگاه های سرمایشی با راندمان بالا می تواند به کاهش پیک مصرف برق در ساعات اوج کمک کند.

مجری طرح های بهینه سازی مصرف انرژی در سازمان بهره وری انرژی با یادآوری اینکه علاوه بر اینکه اخیرا مصوبه ای توسط وزارت نیرو ابلاغ شده است، بیان کرد: مطابق با مصوبه وزارت نیرو باید در ساختمان ها چیلرهای جذبی جایگزین چیلرهای جذبی شود.

وی با اشاره به ضرورت استفاده از سامانه هوشمند مصرف انرژی در ساختمان ها، خاطرنشان کرد: استفاده از این سامانه منجر به مدیریت مصرف برق و انرژی در فصول گرم و سرد سال خواهد شد.

اما نظر مدیر این سایت در ادامه مطلب 

همانطوریکه مطلع هستید پیک بار کشور از سال های قبل بین ساعات 19تا 23 در ششماهه اول و 17تا 21 در ششماهه دوم در نوسان بود . امّا بنظرم از سال 90 به این طرف پیک سراسری به حوالی ساعات 13 تا 16 نقل مکان کرد و در سال های 91-92-93 و 94 ساعت وقوع پیک به ترتیب سال ها در ساعت 14.47 – 14.44- 15.24 و 14.26 مقادیر متناظر 43174 – 45047- 48527 و 50178 پیک کشور بوده است . بجای پیک یک کوهانه در سال های قبل ، به پیک دو کوهانه با اختلاف پیک های روز و شب حدود 1200 مگا وات در متوسط چهار ساله 91 تا 94 داشته ایم .
قبلاً پیک کشور که در ساعات اولیه شب شروع و تا چهار ساعت بعداز غروب آفتاب ادامه می یافت . با تاریک شدن هوا به تدریج بدلیل ورود چراغهای روشنایی به مدار ، بار شبکه افزایش می یافت تا به اوج خود رسیده سپس رفته رفته با خارج شدن سیستم های روشنایی بار شبکه به بار پایه می رسید .
اما در وقوع پیک روز آنچه مسلم است اینکه وارد مدار شدن سیستم های خنک کننده مانند کولرها و .... باعث افزایش بار شبکه و وقوع پیک کشور میشود . و ضربه ای که صنعت برق کشور از محل تجهیزات کم کیفیت می بیند خیلی بیشتر از این حرف هاست برای اینکه محصولات تولیدی داخلی هم کیفیت چندانی ندارد بعنوان مثال کولرهای آبی تولیدی در کشور دارای برچسب انرژی G هستند و در رده هفتم برجسب انرژی قرار گرفته اند . وارداتی که از طریق مرزهای قانونی وارد می شود با این مصوبه تحت کنترل خواهد بود اما سئوال اساسی اینحاست وارداتی که از مرزهای غیر رسمی مانند شهرهای مرزی غرب کشور صورت میگیرد چگونه کنترل خواهند شد سالانه ده ها هزار کولر گازی در شهرهای غرب کشور مانند بانه و..... توسط مردم خریداری و به داخل کشور انتقال داده و وارد چرخه مصرف میگردند . 
اقدام هئیت دولت در کنترل ورود کولرهای کم کیفیت اقدام مثبت ولی دیر بوده است . پنج سال است که کولرهای بی کیفیت برشبکه برق تحمیل شده اند .

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...