صعود به قله بز قوش سراب

صعود به قله بزقوش سراب  در سال 1365 به همراه تعدادی از دوستان محله آبروان انجام شد .

آقایان اکبر داننده - صالح داننده - مرحوم لطیف آینه چی - مرحوم سیدناصر سیدحاتمی - محمد رضا دیده بان - محمد نقی دیده بان و اینجانب 

صعود به قله بزقوش سراب

کوه بزقوش 3303 متر :

بررسی توپوگرافی قله: خط الرأس ملایم و کمتر صخره ای بزقوش از قلل متعددی تشکیل شده است که از جمله مهمترین آنها باید از قلل تیرچایی 3020 متر، بیلاردان 3050 متر، ماقوچ داغی 2508 متر و قملار 2538 متر نام برد. آبادی هریس، اسب فروشان، اردها، قره شیران، و انباران در شمال رشته و در جنوب آن روستاهای آرموداغ، تارون، رزقان و سرخه قرار دارند.موقعیت جغرافیایی: کوهستان بزرگ بزقوش واقع در مرز استان اردبیل و آذربایجان شرقی به صورت یک رشته شرقی – غربی حد فاصل بستان آباد تا نزدیک بخش کیوی خلخال امتداد دارد.

 

مسیر صعود به قله : از طریق جاده کوهستانی و بسیار دیدنی اردبیل به بستان آباد کمی پس از شهرستان بکر و سرسبز سراب به سمت جنوب وارد جاده اسب فروشان گردیده، به سوی خط الرأس سرسبز بزقوش حرکت می کنیم. آبادی در میان درختان بلند تبریزی و سایر درختان احاطه شده است. دشت های پهناوری از هر سو آبادی و دهکده های مجاور را در بر گرفته اند. هوا پاک و لطیف است و حرکت و جنب و جوش زیادی در دهکده به چشم می خورد. همه مشغول کار هستند. از سمت چپ نهر آب مسیر خود را به سمت خط الرأس پی ی گیریم. در تمامی طول مسیر گل های زرد و آبی و قرمز و جویباران و زنبورها به چشم می خورند. بهار آغاز شده است و رو به شکوفایی دارد. هوا گرم نیست و سرسبزی دشت تا افق گسترده شده است. قله به صورت خوابیده ای در سمت جنوب روی خط الرأس دیده می شود. از کنار آبشار زیبای کوچکی عبور کرده و از طریق یال شمالی قله به تدریج در شیبی بسیار ملایم، با عبور از چندین تپه ماهور کوچک و بزرگ بالا می رویم. سرانجام در نقطه ای که یال به خط الرأس می رسد (1) کمی به سمت چپ ادامه مسیر می دهیم و به قله بزقوش می رسیم. دیدار ارتفاعات مسطح بزقوش در شرق و غرب و دره و دشت بزرگی که تا شهرستان میانه امتداد می یابد از جمله مناظر فراز بزقوش به شمار می رود. به شمال که بنگریم قلل سبلان و یخچال های باشکوه آن را می بینیم. استراحتی طولانی کرده و سپس از طریق همان یال مجدداً به اسب فروشان باز می گردیم. بهترین زمان صعود به بزقوش اردیبهشت و خرداد می باشد. وضعیت قله در زمستان : سرمای بیش از حد هوا و طوفان و برفکوبی سنگین در دشت حد فاصل اسب فروشان یا هریس تا قله از موارد مهمی است که هنگام صعود می باید مد نظر قرار گیرد.

 

 

صعود به قله بزقوش سراب

 

صعود به قله بزقوش سراب

 

صعود به قله بزقوش سراب

 

صعود به قله بزقوش سراب

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...