آشنایی با انواع سرکابل ها

*  سرکابل های حرارتی Heat shrink

* سرکابل های سرد Cold Shrink

* سرکابل های فشاری Slip on

* سرکابل های Plug-in

 

-سرکابل ها حرارتی   :    ( HEAT SHRINKABLE TERMINATIONS  )

      سرکابل های حرارتی جهت اتصال کابل های فشار قوی و متوسط به تجهیزات برقی استفاده می شود.

سرکابل ها به دو نوع تقسیم می شود:

سرکابل فشار ضعیف( تا ولتاژ 1kV)

سرکابل فشار قوی ( تا ولتاژ 63kV)

در این نوع سر کابل ها از روکش Heat shrink که اساسا از پلی اتیلن کراس لینک تهیه می شود, استفاده شده و تا ولتاژ 63kVمی توان از این سرکابل ها استفاده کرد.

 

مزایا:

 به آسانی نصب می شود.

 از یک نوع سر کابل برای چند سایز نزدیک به هم می توان استفاده کرد.

 تاریخ مصرف محدود ندارد .

 از پلیمر مقاوم به اشعه UV و آنتی تراک تهیه شده است که در اثر تماس مستقیم با اشعه خورشید آسیب ندیده و مقاومت بسیار خوبی دارد

 سرکابل های سرد :     Cold Shrink Terminations

در این سیستم روکش ها از پلیمر سیلیکون تهیه شده اند و بعد از تولید و کراس لینک شدن, اکسپند شده روی یک فنر پلیمر قرار داده می شوند که در موقع نصب روی کابل قراگرفته و در اثر کشیدن فنر, روکش روی کابل جمع شده و آب بندی می گردد.

 

مزایا:

 چندین سایز کابل با یک نوع سرکابل پوشیده می شود.

تاریخ مصرف محدود ندارد.

به سرعت نصب شده و به بهره برداری می رسد.

احتیاج به شعله تورچ و ابزار خاصی جهت نصب ندارد.

 

سرکابل های فشاری ولتاژ بالا : ( HIGH VOLTAGE SLIP ON TERMINATIONS   )

     در ولتاژ های بسیار بالا هیچگونه عایق حرارتی قدرت عایقی کافی برای کنترل میدان های الکتریکی را ندارد. در تکنولوژی Slip on تمام قسمت ها از لاستیک سیلیکون با گرید بالا ساخته شده اند و هسته های کنترل کننده میدانهای الکتریکی که مخروطی شکل هستند, در داخل این روکش ها جاسازی شده اند.این هسته ها از لحاظ شکل فضایی و ضخامت به دقت محاسبه شده اند تا اطمینان حاصل گردد که هر گونه میدان الکتریکی در ولتاژهای بالا می تواند مهار شود.

 استفاده از سیلیکون نه تنها به علت قدرت عایقی کافی, بلکه به دلیل محافظت مکانیکی و حرارتی بسیار خوب آن است. در اثر تغییرات حرارتی و انبساط و انقباض کابل, چسبندگی سیلیکون تغییر نی کند و در همه جهات یکنواخت است.

خاصیت نرمی سیلیکون باعث می شود که این ماده بهتر از هر ماده سخت دیگری به سطوح ناصاف کابل بچسبد و در نتیجه از ایجاد حباب هوا (Gap) و به وجود آمدن تخلیه الکتریکی جلوگیری شود. این سرکابل ها احتیاج به نگه داری خاصی ندارد و در مقابل شرایط محیطی و آلودگی ها مقاوم است.

 سرکابل ها تولید شده به طور صد در صد مورد آزمایش قرار میگیرند.

 

سرکابل های فشاری : SLIP ON TERMINATIONS

       سرکابل ESF برای نصب هوایی

این نوع سر کابل برای ولتاژهای 60kV تا 145kV کاربرد دارد. لایه استرس کنترل و پوشش نهایی آن یک پارچه و آماده نصب می باشد. استفاده از بشقابک های سیلیکونی آن را برای نصب هوایی مناسب ساخته است.

       

 سرکابل ESS نگهدارنده (خودنگهدار)

این نوع سر کابل برای ولتاژ 60kV  تا 300kV با فواصل خزشی متفاوت ساخته می شود. استوانه ای ازرزین فایبر گلاس مجهز به بشقابک های سیلیکونی سبب ایجاد مقاومت مکانیکی بسیار بالای این سرکابل کی گردد. سرکابل ESS می تواند نیروهای دینامیکی و استاتیکی را بدون اشکال تحمل کند (برای مثال نیروهای اتصال کوتاه)  قدرت عایقی این سرکابل با پرکننده کامپاند در فضای داخل استوانه فایبر گلاس تکمیل می شود. این سر کابل نیاز به هیچ گونه نگهدارنده ندارد.

          

 سرکابل ESP با بدنه ای از جنس چینی

این نوع سرکابل برای ولتاژهای ۶۰ تا 300kV کاربرد دارد.بخش مربوط به استرس کنترل سرکابل های ESP با نوع ESS آن کاملا مشابه است. این سرکابل با بدنه چینی طبق استاندارد DIN و با تعداد مورد نیاز از بشقابک هایی که به طور متناسب قرار می گیرند, ساخته می شود.

 سرکابل EST مناسب برای نصب داخلی و هوایی

طراحی سرکابل EST بصورتی است که هم برای مصارف داخلی و هم هوایی و بین ولتاژ 60kV تا 145kV قابل استفاده است. این سرکابل در واقع یک نوع سرکابل ESF است که بوسیله سه عددInsulator و یک پایه براکت محافظت شده و به طریق خودنگه دار عمل می کند. نیازی به روغن عایق کننده نداشته و در هر موقعیتی قابل نصب است.

       

 سرکابل ESG برای کلید های با عایق گازی

این نوع سرکابل برای ولتاژ 60kV تا 170kV طراحی شده است و برای اتصال مستقیم انواع کابل های پلیمری به کلیدهای با عایق گازی GIS به کار می رود. سرکابل ESG بر طبق استاندارد IEC 60859-1 طراحی و به سه صورت عمودی, افقی و وارونه قابل نصب است.

    

 سرکابل ESU قابل استفاده برای ترانسفورمرها

این سرکابل برای انواع ترانسفورمرها قابل استفاده بوده و برای ولتاژهای حداکثر تا 170kV مناسب می باشد. طرح و ساختار آن کاملا مشابه با سرکابل ESG می باشد و برای اتصال هر نوع کابل پلیمری به ترانسفورمرهای با عایق روغنی و نیز کلید های عایق گازی به کار می رود.

 

سرکابلPLUG-IN TERMINATIONS )    : PLUG-IN  )

      سرکابل  HV-Connex :

این سرکابل PLUG-IN چهت اتصال کابل های پلیمری به تجهیزات الکتریکالی مانند کلیدهای گازی و ترانسفورمرها تا ولتاژ 245kV استفاده می شود.

 

مزایای این سرکابل در مقایسه با سایر سرکابل ها عبارتست از:

 طول کوتاهتر در مقایسه با سرکابل های طراحی شده مطابق استاندارد IEC 60859

 قابلیت نصب به صورت افقی, عمودی و وارونه

 قابل استفاده بصورت خشک و بدون نیاز به روغن عایق کننده

 نصب و جدا سازی سریع و آسان

 آماده بودن قطعات و سهولت کاربری

 قابلیت قطع سریع اتصال از سیستم در موقع بروز مشکل

 

  سرکابل زانویی :    LOADBREAK ELBOWS

این سرکابل ها بیشتر در تابلوهای برق که اتصال دو کابل در آنها در یک راستا نبوده و به طور عمودی قرار دارند, استفاده می گردد. در این مورد, اگر از سرکابل های معمولی استفاده شود چون دو کابل در یک راستا قرار ندارند, امکان دارد سرکابل ترک برداشته یا بشکند. سرکابل های زانویی به طور کامل عایق بوده و جهت اتصال کابل های زیر زمینی به ترانسفورمرها, کلید خانه ها و اتصالات مجهز به بوشینگ های قطع بار استفاده می شوند. از آنجا که کلیه اجزاء به صورت یکپارچه در یک قطعه قرار دارند, زانویی بوشینگ این سرکابل, تمامی پارامتر های ضروری جهت اتصالات را شامل می شود. این سرکابل برای کابل های مختلف در ولتاژهای متفاوت قابل استفاده بوده و به گونه ای طراحی شده است که گستره وسیعی از سایز های کابل را پوشش می دهد. عایق بندی نهایی, توسط تیوبهای کلد شرینگ که بدین منظور طراحی شده انجام می شود. این تیوبها از ابتدای زانویی تا روی کابل را پوشش می دهند. زانویی با استفاده از عایق مخصوص از نوع Proxide-Cured EPDM به صورت یک پارچه قالب بندی شده است.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...